جدیدترین مطالب
خانه » گلستان شناسی » گنبد کاووس

گنبد کاووس

grey - گنبد کاووسمعرفی گنبد کاووس

 

نام این شهر از نام “قابوس بن وشمگیر” (۳۶۶-۴۰۳ هـ. ق.)، یکی از حاکمان آل زیار گرفته شده که از سال ۳۱۵ تا ۴۷۰ هجری قمری در گرگان و طبرستان حکومت داشتند.

گُنبَدِ کاووس (گنبد قابوس) مرکز شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران است که جمعیت آن براساس سرشماری سال ۱۳۸۵، درحدود ۱۳۱٬۱۰۸ هزار نفر بوده‌است. این شهر به خاطر دارا بودن یکی از بلندترین برج‌های آجری دنیا با همین نام که در قرن یازدهم میلادی بنا شده‌است، معروف است. این شهر در سده اخیر مرکز ترکمن‌صحرا محسوب شده و دومین شهر بزرگ استان گلستان پس از گرگان مرکز استان است.

این شهرستان که مهمترین و بزرگترین شهرستان استان از لحاظ وسعت محسوب می‌شود دارای مساحتی حدود ۳۲/۵۰۷۱ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۳۰۲۱۸۵ نفر است فاصله این شهرستان تا مرکز استان ۹۸ کیلومتر می باشد که قومیتهای گوناگون در آن ساکن هستند و اینچه‌برون شهر دیگر این شهرستان است. مهمترین مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان عبارتند از : تالابهای بین‌المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل بازارچه مرزی اینچه‌برون ، یاریم تپه ، گبری قلعه ، گنبد قابوس ، شهر باستانی جرجان ، امامزاده یحیی بن زید و بقعه دانشمند شهرستان گنبد کاووس را می‌توان کرسی مطالعات باستان‌شناسی استان دانست و پژوهش های شهر قدیم جرجان و دیوار گرگان همه ساله در این شهرستان صورت می‌پذیرد. بازار هفتگی آن جمعه بازار است. از صنایع‌دستی این شهرستان قالی‌بافی، گلیم‌بافی، پلاس، دوتارسازی، زیورآلات، سوزن‌دوزی، رنگرزی و نمدمالی و از شیرینی‌های محلی تاتارچرک، بیشمه را می‌توان نام برد.

تاریخچه
شهر گنبد کاووس در دوران کهن به هیرکان و سپس گرگان و در زمان تسلط مسلمانان عرب بخاطر نبود حرف (گ)درعربی جرجان معروف بوده و به دلیل قرار داشتن در جاده ابریشم از اهمیت بسیاری در بازرگانی برخوردار بوده‌است. د

grey - گنبد کاووس

 

 

ر طول دوران‌های متمادی، هنگام حکمرانی سلسله‌های آل زیار و آل بویه، این شهر پایتخت ایران بوده‌است.از جمله علما ودانشمندانی که دراین جا بودند می‌توان به شاعر بزرگ ترکمن مختومقلی فراغی و شیخ فخرالدین اسعد گرگانی (سراینده ویس ورامین) و ابوعلی سینا دانشمند و فیلسوف و پزشک حاذق ایرانی که مدتها در آنجا ماند و طبابت کرد حکیم جرجانی بود دولت مردان کارآمد چون امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندربن وشمگیر با کتاب معروف قابوس‌نامه که برای فرزندش گیلان شاه نگاشت و ازبین علمای دینی عصر حاضر می‌توان به عالم بزرگ ترکمن اولین پر پا کننده‌ی نماز عیدین و نماز جمعه حضرت سید نظر اخوند یلمه از دانش اموختگان بخارای شریف وخیوه نام برد وفات این عالم بزرگوار درسال۱۳۳۱رخ داد و خیلی شخصیت‌های دیگر از آن دوران برج آجری قابوس که احتمالاً مدفن سلطان آل زیاری، قابوس بن وشمگیر است که قدیمی‌ترین برج مقبره سبک رازی بوده و ارتفاع آن به ۶۰ متر می‌رسد و بین سال‌های ۱۰۰۶ تا ۱۰۰۷ میلادی بنا شده‌است. بعد از دورانی بدلیل زلزله شهر گنبد قابوس که نمادی از تمدن اسلامی و جهانی بود با خاک یکسان شده و بعدها بقایای آن در قسمت شرقیِ شهر گنبد قابوس کشف شد.

grey - گنبد کاووس

شهر کنونی به سال ۱۳۰۵ هجری شمسی، در دوران سلسله پهلوی به‌ دستور رضاشاه بنیان نهاده شد و به سپاس از قابوس بن وشمگیر نام آن‌ را گنبد قابوس (که اکنون به گنبد کاووس تغییر یافته‌است) نهادند. نقشه اصلی این شهر توسط کارشناسان آلمانی، مطابق با اصول شهرسازی طراحی شد و از اینرو خیابان‌های متقاطعی داشته و با الگوی شطرنجی فاقد معابر تنگ و قدیمی است. گنبد کاووس جزو اولین شهرهای ایران است که در آن شهرداری قدمت درازی دارد.

اقلیم و آب و هوا
آب و هوای آن معتدل و مرطوب است و میزان بارش سالانه حدود ۵۰۰ میلی متر است.

نقشه توریستی گنبد کاووس

grey - گنبد کاووس

کشاورزی و دامپروری
گنبدکاووس دارای آب و هوای مساعد و خاکی حاصل‌خیز بخصوص خاکهای جلگه‌ای لس است. آب کشاورزی از رودها و چاه‌ها فراهم می‌شود و محصولات کشاورزی عبارتند از: گندم، جو، پنبه، برنج بنشن، و میوه جات. این شهرستان همچنین پنبه و غلات تولیدی را به کشورهای دیگر صادر می‌کند. این شهرستان دارای باغ های زیتون فراوان می‌باشد.

ورزش‌ها:
در گنبدکاووس یک مجموعه مجتمع سوارکاری وجود دارد. این مجموعه در زمان احداث، به عنوان زیباترین مجموعه سوارکاری خاورمیانه شناخته می‌شد. مسابقات اسبدوانی کورس بهاره و پاییزه ایران در آن انجام می‌گردد که شرکت کننده‌های زیادی از سراسر ایران و کشورهای دیگر به این شهر می‌آیند.
نئوپان گنبد از تیم‌های قدیمی والیبال ایران در این شهر قرار دارد و تعدادی از والیبالیست‌های این شهر به تیم ملی والیبال ایران راه یافته‌اند و بعد ها این تیم به نام جواهری گنبد و هاوش گنبد تغییر نام داد و در سال ۱۳۹۱ تیم جواهری گنبد نیز به آن اضافه گردید. بازیکنان این شهر به ویژه در والیبال ساحلی بسیار مطرح‌اند.

grey - گنبد کاووس

مناطق دیدنی
گنبد کاووس دارای مناطق گردشگری و تاریخی بسیاری از جمله برج گنبد قابوس، امامزاده یحیی بن زید، دریاچه مصنوعی گنبد کاووس، پارک توریستی الغدیر، بازار بزرگ روس‌ها، مجتمع سوارکاری گنبد کاووس، شهر تاریخی جرجان، سدگلستان ۱ و۲، و سه تالاب آلماگل، آجی گل و آلاگل در نزدیکی بازارچه و در جوار گمرک قرار دارد، مسافرین محترم می‌توانند ضمن صید ماهی از تالاب‌ها (در صورت ممنوعه نبودن فصلی) و خرید از بازارچه از هتل و رستوران مستقر در آن محل نیز برای بیتوته و اسکان موقت استفاده نمایند.

grey - گنبد کاووس

ثبت جهانی
برج گنبد قابوس این میراث ماندگار ایران، یکشنبه شب (۱۹ شهریور ۱۳۹۱) در مراسمی با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسلامی ایران در فهرست آثار یونسکو قرار گرفت و ثبت جهانی شد.
grey - گنبد کاووس

دانشگاه‌های گنبد کاووس
• دانشگاه گنبد کاووس
• دانشگاه پیام نور مرکز گنبدکاووس
• دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس
• مرکز علمی کاربردی گنبدکاووس ۱
• مرکز علمی کاربردی گنبدکاووس ۲
• دانشگاه غیر انتفاعی شمس گنبد کاووس
• موسسه آموزش عالی شرق گلستان
• آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران کوثر گنبد کاووس
• مرکز تربیت معلم آیت الله شهید بهشتی گنبد کاووس

grey - گنبد کاووس

grey - گنبد کاووس

grey - گنبد کاووس

گردآوری و تنظیم: یاشار نیازی / مارقوش ترکمن صحرا

منبع: سایت مارقوش ترکمن صحرا
شرکت بازرگانی و گردشگری
www.margush.ir
گنبد کاووس – پاساژ شهرداری، واحد ۱۲
Tel: 0172 – 222 12 28
TelFax: 0172 – 229 14 49
Mobile: 0939 229 14 49

استفاده از مطالب سایت با قید منبع مانعی ندارد.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.