جدیدترین مطالب
خانه » اخـبــــــــار » اخبار فرهنگی » گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی – بجنورد

گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی – بجنورد

۲۸۱ – مین سالگرد تولد فیلسوف مشرق زمین مختومقلی فراغی در بجنورد با شکوه خاصی آغاز شد…

دقایقی پیش مراسم بزرگداشت شاعر و عارف بزرگ با حضور علاقمندان و شیفتگان آن حضرت شروع شد:

grey - گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی - بجنورد

آتا نظر برزین عضو برجسته مراسم مختومقلی کلاله، حاضرین و علاقمندان مختومقلی در مراسم

ساعت ۶:۳۵ برنامه با تلاوت آیات کلام ا… مجید توسط آخوند شمالی آغاز شد.

۶:۳۷ مجری برنامه ناصر رهنما برنامه را با خوش آمد گویی شروع کرد.

۶:۴۰ مهندس حمیدی میزبان و مسئول برگزاری مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی با قرائت مقاله در خصوص مختومقلی فراغی برنامه را آغاز نمود و به تمامی حضار خوش آمد گفت.

ساعت هم اکنون ۶:۴۶ دقیقه با مجری گری لطیف ایزدی با خوش آمد گویی به مهمانان شروع شد

۶:۴۷ لطیف ایزدی سخنانی از امام خمینی (ره) بیان کرد در وصف و اهمیت گفتار شاعران و اهل ادب و سپس از شاعر بنام ترکمن صحرا عبدالقهار صوفی راد دعوت کرد تا به جایگاه آمده و شعری در وصف مختومقلی فراغی بگوید.

 ۶:۵۰ شاعر ستار سوقی از آق قلا شعری در خصوص مختومقلی فراغی برای حضار دکلمه کرد.

۶:۵۵ هم اکنون شاعر پیشکسوت ترکمن صحرا تقی دأده پورمند از انجمن میراث گنبد در خصوص مختومقلی شعری دکلمه کرد.

۷:۰۰ هم اکنون شاعر رجب مختوم شاعر از انجمن میراث در جایگاه حاضر شد و شعر خود را دکلمه کرد.

۷:۰۴ مجری عاشر قولاق (رئوفی) در جایگاه حاضر شد و برنامه های مراسم را اعلام میکند.

grey - گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی - بجنورد

هنرمندان اهل جرگلان و بجنورد

۷:۰۵ مشهد قلی قزل از بندر ترکمن در جایگاه در حال قرائت مقاله ای تحت عنوان مختومقلی فراغی میباشد.

۷:۱۰ بایرام قلیچ فرزام در خصوص اشعار الحاقی در دیوان مختومقلی فراغی سخنانی گفت.

۷:۱۴ استاد موسی جرجانی سردبیر و مدیر مسئول اقتصاد گلستان نویسنده بیش از ۳۰ اثر در خصوص برگزاری مراسم مختومقلی و نکوداشت آن بزرگوار سخن گفت همچنین از مراد دوردی قاضی و کارهایی که برای معرفی مختومقلی فراغی به جهانیان انجام داد سخن گفت.

۷:۲۰ استاد موسی جرجانی از نحوه چاپ دیوان فراغی سخن گفت: از پیشکسوتان برگزاری مراسم مختومقلی و مراد دوردی قاضی و مرحومه عطا ایشان محمدی یاد کردند.

۷:۲۷ شاعر و عضو انجمن میراث بای محمد چندری از گنبد و نوری شاهیر رجب پور از جرگلان شعر در وصف مختومقلی فراغی سرودند.

۷:۲۹ محقق و نویسنده بندر ترکمن مشهد قلی قزل در خصوص برخی از ابیات مهم با پر معنی مختوقلی فراغی توضیح داد

۷:۳۲ حاج حمید کمی درباره علت شهرت مختومقلی سخن گفت وی افزود: مختومقلی زبان ترکمنی را به صورت ادبی به کار برد…

مراسم که در حال حاضر برای بزرگداشت شاعر و عارف بزرگ ترکمن برگزار می شود اولین بار است که به صورت رسمی در بجنورد برگزار می شود .

۷:۳۴ شاعر مشد شکاری گوینده بجنوردی به حضار خوش آمد گفت و در سوگ امام خمینی (ره) متنی قرائت کرد و گفت امام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هستند ما باید با برنامه های فرهنگی راه امام را ادامه دهیم و به دشمنان ثابت کنیم که هم پیمان و متحد هستیم و در مقابل تهاجم و بی فرهنگی بیگانگان و دشمنان جمهوری اسلامی ایستادگی میکنیم.

۷:۳۸ حاج حمید کمی درباره چرا ما مختومقلی را بزرگ میدانیم چنین گفت:

بسیاری از عناصر فرهنگی در حفظ ملیت و نژاد تأثیر گذار است اما مهمترین عنصر فرهنگی برای حفظ و تداوم یک ملت زبان میباشد و مختومقلی فراغی به جهت اینکه زبان ادبی ترکمن را انسجام بخشید باعث حفظ ملت ترکمن در پهنه تاریخ گردید.

۷:۴۱ جبارقلی مارامایی شعر خود را در وصف مختومقلی دکلمه کرد .

۷:۴۳ آتا نظر برزین گفت: سراسر دنیا به اشعار مختومقلی دسترسی دارند. مختومقلی در بین ما زنده است . جشن مختومقلی جشن ادبیات ترکمن است.

۷:۴۸ عطا نظر برزین محقق ترکمن صحرا گفت : روح شعر مختومقلی در ترجمه مشخص شود, شاعران انگلستان در قالب شعر مختومقلی شعر میسرایند. زبان مختومقلی زبان ادبی است.

grey - گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی - بجنورد

حاضرین و دوست داران مختومقلی در مراسم بزرگداشت آن حضرت در بجنورد

۷:۵۰ شاعر سید مراد باطر از جرگلان شعر خود را در مراسم دکلمه کرد.

۷:۵۵ ناصر رهنما فعال فرهنگی و شاعر درباره این مراسم گفت: باعث اتحاد قومیت های ایران میشود چون شعرا به ویژه شاعرانی مثل فردوسی و مختومقلی فراغی باعث اتحاد تمام بشریت می شوند چون ادبیات مربوط به یک قومیت خاص نیست بلکه حرفهای دل تمام بشریت را بیان می کنند.

۸:۰۰  باغشی مشهور بجنورد و جرگلان  ؛ آنا مراد رستگاری : برگزاری این مراسم برای شهر بجنورد بسیار تأثیر گذار است. در خراسان شمالی ترکمن ها برای برگزار کردن این مراسم با مهندس حمیدی همکاری کردند و زحمت زیاد کشیدند. روابط فرهنگی و هنری بین فعالان و هنرمندان استان گلستان  و خراسان شمالی بیشتر می شود به جوانان زیاد تأثیر می گذارد و جوانان ما می توانین از این مراسم فرهنگی به نیکی الگو بگیرند.

۸:۰۵ حاجی محمد قرنجیک شاعر آق قلا: شعر و سروده خود را در وصف شاعر و عارف بزرگ ترکمن دکلمه کرد.

grey - گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی - بجنورد

۸:۱۰ رحیم مرادی: در جایگاه حاضر و به همه حاضرین و عاشقان مختومقلی جشن ، بزرگداشت و مراسم نکوداشت آن بزرگوار را تبریک گفت: این سفره به خاطر مختومقلی است و برای ترجمه دیوان مختومقلی باید خودش را خوب بشناسیم . اگر تأثیرش زیاد باشد بیائید شروع کنیم اگر نه نیاز به ترجمه اشعارش نیست. در انگلستان دکتر یوسف آزمون اشعار مختومقلی را ترجمه کرد و با شاعر برایان اولدیس در انگلستان در خصوص اشعار مختومقلی مشورت کرد و وقتی دید که ترجمه اشعار مختومقلی تأثیر گذار است در دانشگاه های خارج تدریس نمود و اشعار مختومقلی را معرفی کرد.

۸:۱۷ ششمین نبیره مختومقلی فراغی (شریف ایشان محمدی) گفت: استاد اول مختومقلی پدر بزرگوارش دولت محمد آزادی بود . او خود شاعر و عالم بزرگی بود و به زبان جغتایی شعر میسرود. مختومقلی به زبان ادبی امروزی شعر سروده. ضمنا این رو به یاد داشته باشیم که همیشه به مناسبت تولد مختومقلی در سراسر جهان ترک و ترکمن جشن می گیریم در حالی که برای دولت محمد آزادی به مناسبت روز وفاتش مراسم می گیریم . ما از مهندس خلیل مراد حمیدی تشکر میکنیم که بسان گوراوغلی تلاش کرد و وظیفه ماست که از زحمات او تقدیر کنیم.

۸:۲۲ شاعر و مجری عاشر قولاق (رئوفی) شعری خواند.

طی پیام  ویژه NGO های ترکمن صحرا – گلستان:

جمعیت مختومقلی کلاله – جمعیت چاوشی صحرا بندرترکمن – انجمن شعر و ادب میراث و بنیاد مختومقلی گنبد کاووس به برگزار کنندگان و عاشقان مختومقلی این مراسم را تبریک گفتند.

۸:۲۷ در این زمان نوبت به هنرمندان و باغشی های ترکمن صحرا رسید و در جایگاه مراسم حاضر شدند تا برنامه های هنری خود را اجرا کنند. صفر محمد محمدی از یکه سو – جرگلان – رمضان پناهی از بجنورد نوازندگان هنرمند در این ساعت برنامه هنری خودرا شروع کردند.

۸:۳۲ در این ساعت خواننده حالت ولی زاده و قیجاقچی : چاریار بایندری از کلاله عضو جمعیت مختومقلی در حال اجرای برنامه هنری خود هستند.

۸:۴۲ بخش دوم برنامه هنرمندان شروع شد، عبدالرحمن فراخی هنرمند بنام ترکمن صحرا به همراهی نوازنده مشهور گنبد و ترکمن صحرا تواق ندیمی در حال اجرای موسیقی و خواندن آهنگهایی از اشعار مختومقلی فراغی در این مراسم هستند و همه تماشاگران را به وجد آوردند.

۸:۵۲ بعد از هنرمند سرشناس عبدالرحمن فراغی نوبت هنرمند دیار گلی داغ سراج الدین روحانی (تویتیکچی) رسید که برنامه خود را با صدای دلنواز تویتیک اجرا مینماید.

grey - گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی - بجنورد

آنه محمد بیات مسئول اخبار آنلاین و یاشار نیازی در حال درج اخبار لحظه به لحظه در سایت

با تشکر از مدیران سایتهای اولکامیز، مارقوش ترکمن صحرا و ترکمن ایلی و عکاسان : حاجی قربان طریک، عاشر محمد رئوفی و کاربران : یاشار نیازی – خانم بی بی رابعه امینی و لطیف ایزدی %

مدیریت آنلاین خبر : آنه محمد بیات

خانم شاعره طواق خدمتگذار از کلاله ساکن مشهد به همراه همسرشان مهندس احمد پژمان به مراسم آمدند و تبریک گفتند، به علت محدودیت ورود خانمها به همراه تنی چند از مهمانان به مشهد برگشتند.

۹:۲۰ باغشی آنه مراد رستگاری از جرگان و بجنورد – سازنده قربان شادی رامین از یکه سوءود در حال هنرنمایی هستند.

۹:۳۰ علیرغم برگزار مراسم، عبدالرحمن فراغی در بین شاعران در منزل مهندس حمیدی هنرنمایی می کند ، طواق ندیمی با آکارئون وی را همراهی میکند و کم کم  جمعیت از بیرون به جمع آنان سرازیر میشوند و اتاق از جمعیت پر میشود.

۹:۳۶ در جایگاه هم اکنون سراج الدین روحانی نی نواز با نی هفت بند و دیللی تویتیک و دو نفر کرد از شیروان در مراسم مختومقلی حاضر و درمراسم هنرنمایی میکنند.

بعد از هنرنمایی هنرمندان و شاعران برای آنان لوح تقدیر اهداء میشود.

grey - گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی - بجنورد

۹:۴۱ دوردی خان بهادری هنرمند و باغشی سرشناس بجنورد هنرنمایی میکنند و ۲ ترانه (آیدیم) فولکلور ترکمنی اجرا میکنند.

آنه مراد رستگاری نیز وی را همراهی میکند.

grey - گزارش آنلاین و لحظه به لحظه مراسم بزرگداشت مختومقلی - بجنورد

۹:۴۶ دوباره با درخواست حضار مراسم بخصوص بجنوردی ها ؛ عبدالرحمن فراغی خواننده خوش ذوق بندرترکمن به جایگاه دعوت شد و به همراهی طواق ندیمی به صحنه آمده و هنرنمایی میکنند.

منبع :

مارقوش ترکمن صحرا / www.margush.ir

دایره‌المعارف تاریخی و فرهنگی ترکمن‌های جهان

استفاده از مطالب و تصاویر سایت با قید منبع مانعی ندارد.


جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.