جدیدترین مطالب

گرگان

گرگان

شهر گرگان یا همان استرآباد بر اساس متون مکتوب، آثار تاریخی چندین هزار ساله دارد. در گذشته فضا در قدیمی شهر همیشه هسته اولیه شکل‌گیری شهر بوده است و بر فضایی چون مرکز شهر، محلات، گذرگاه‌ها، میادین و … استوار بوده است.

grey - گرگان

شهرستان گرگان

شهرستان گرگان مرکز استان گلستان شهری زیبا و نگینی در طبیعت چشم‌نواز شمال ایران باوسعت ۸۱/۱۶۱۵ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۴۱۸۷۷۵ نفر با جاذبه‌های فراوان طبیعی و تاریخی یکی از شهرهای سیاحتی و میعادگاه عاشقان طبیعت و دوستداران تاریخ است.

شهرستان گرگان دارای مردمی خونگرم و مهمان‌نواز و متشکل از اقوام گوناگون میباشد. آثاری که متعلق به دوران قبل از تاریخ از نقاط مختلف این شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه‌تپه- و… بدست‌آمده نمایانگر حضور دیرینه انسانها در این منطقه و نشان‌دهنده تمدن آن در هزاره ششم پیش از میلاد است. نام قدیم آن هیرکانیا که مرکز ایالت هیرکانی در زمان اشکانیان بوده است.آقامحمدخان قاجار در این شهر بدنیا آمد و گرگان به عنوان پایتخت خانوادگی حکومت قاجار محسوب می‌شد و بنام دارالمومنین معروف بوده که در روی سکه‌های بعد از صفوی ضرب این شهر مشاهده می‌شود و اثار ساختمانی زیادی از دوران صفوی نادرشاه و قاجار در این شهر ساخته شد که بعضا نیز باقی هستند. این شهرستان دارای جاذبه‌های زیبای گردشگری مشتمل بر کوهسارها، دره‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌سارها و جنگل‌های سرسبز می‌باشد. از جمله پارکهای جنگلی (ناهارخوران- النگ‌دره- قرن‌اباد- شصت‌کلاته- قرق – گرمابدشت) پارک شهر، سدنومل، آب گرم و ابشار دوقلوی زیارت، هزارپیچ، بازارنعلبندان، چهارشنبه بازار و دهکده‌های توریستی زیارت شاهکوه. بلندترین ارتفاعات شهرستان با ۳۵۰۰متر و از نقاط دیدنی و باستانی و مذهبی آن، کاخ آقامحمدخان، کاخ موزه سلطنتی، موزه گرگان، مسجد جامع، مدرسه عمادیه، بافت قدیم شهر و خانه تقوی، کبیر و باقری و تکایای محلات قدیمی، کاروانسراهای سنگی، قزلق، دیملو، رباط سفید) و حمام قدیمی( سفره‌خانه سنتی)، تورنگ تپه، شاه تپه، خرگوش‌تپه، قلعه‌خندان، نرگس تپه، امامزاده‌های: (اسحق‌(نور) ، عبدا…، نه تن، مرادبخش، محسن، بی‌بی‌هوربی‌بی‌نور، طیب قرن‌اباد)، سوغات و ره‌آورد سفر شهرستان گرگان عبارتند از: قالی، قالیچه، جاجیم و منسوجات صنایع روستایی و از شیرینی‌های محلی حلوا اماج، نان خرمایی، زنجیبیلی، نانک( پادرازی) را می‌توان نام برد.

بافت قدیمی به جا مانده در استرآباد غالبا متعلق به دوران صفویه، زندیه و علی الخصوص وابسته به سبک دوران قاجار است، در معماری بافت قدیم، عواملی مثل آب، زمین، تابش نور خورشید و همچنین عوامل اجتماعی فرهنگی نقش به سزایی داشته است.
گرگان توسط بارویی به طول ۶ کیلومتر محصور بوده است و بر نقاط مختلف این بارو و به فاصله های معین برجهایی قرار داشت که در آنها قراولان از شهر محافظت می کردند، رفت و آمد از ۴ دروازه انجام می گرفت.
در حاشیه بیرونی باروها خندقی عمیق حفر شده بود که از خاک آن باروها را بنا کرده بودند، از اواسط حکومت قاجار استرآباد به سوی تخریب و ویرانی کامل رفت و در اوایل حکومت پهلوی اول باقی مانده آنهم از بین رفت و با معماری و فرم امروزی دوباره شکل گرفت.
آقا محمدخان قاجار در این شهر به دنیا آمد و گرگان عنوان پایتخت خانوادگی حکومت قاجار محسوب می شود و بنام دارالمونین معروف بوده که در روی سکه های بعد از صفوی ضرب این شهر مشاهده می شود و آثار ساختمانی زیادی از دوران صفوی نادرشاه و قاجار در این شهر ساخته شده که بعضا نیز باقی هستند.
گرگان در سال ۱۳۰۴ به شهرستان تبدیل شد و امروز مرکز استان گلستان، شهری در متن طبیعت با دیدنی های فراوان است. مساحت این شهرستان در حدود ۴/۳۵۵۸ کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۰۱۳۹۹ نفر، که جمعیت خود شهرستان گرگان ۲۷۴۴۳۸ نفر بوده است. این شهرستان داراى دو بخش مرکزى و بهاران است. بخش مرکزى سه دهستان استرآباد جنوبى، انجیرآباد و روشن‌آباد را در بر مى‌گیرد و بخش بهاران شامل دو دهستان استرآباد شمالى و قرق است. مهم‌ترین شهر و روستاهاى گرگان، جلین ‌آباد علیا، رنگیان، لمسک، سرخنکلاته و نوده ملک هستند.
با توجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاع زمین، آب و هوای این شهرستان متنوع است. در قلل مرتفع آب و هوای معتدل و سرد کوهستانی و در قسمت کوهپایه ها و قسمت های مرکزی آب و هوای معتدل و مرطوب وجود دارد. آثار منقول و غیر منقول متعلق به دوران پیش از تاریخ که از نقاط مختلف این شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه تپه و … به دست آمده نشانگر حضور دیرینه انسان ها و تمدن در این منطقه است که تا هزاره ششم پیش از میلاد قدمت دارد.
از مهمترین اماکن مذهبی، تفریحی و آثار باستانی این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱- موزه گرگان
۲- مدرسه عمادیه
۳- کاخ آقا محمد خان قاجار
۴- مسجد جامع گرگان
۵- پارک جنگلی النگدره
۶- جنگل رنگو
۷- جنگل شصت کلا
۸- باران کوه
۹- آبشار دوقلوی زیارت
۱۰- آبگرم زیارت
۱۱- تورنگ تپه
۱۲- پارک جنگلی ناهار خوران
۱۳- پارک جنگلی قرق
۱۴- روستای زیارت
۱۵- ارتفاعات هزار پیچ
۱۶- کاروانسراهای سنگی قزلق، دیمه لو و رباط سفید
۱۷- روستای چهار باغ
۱۸- امامزاده های اسحق (نور )، عبدالله، نه تن، مرادبخش، محسن، بی بی هور بی بی نور، طیب قرن آباد.
سوغات و ره آورد سفر شهرستان گرگان عبارتند از: قالی، قالیچه، پشتی ترکمن، جاجیم و منسوجات صنایع روستایی و از شیرینی‌های محلی حلوا اماج، نان خرمایی، زنجبیلی، نانک (پادرازی) را می‌توان نام برد.

بازارچه قیصریه گلستان بازارچه ای دائمی بوده و در زمینه تولید و عرضه محصولات صنایع دستی مورخ ۱۴/۱۱/۸۹ بعد از افتتاح رسما آغاز به کار نمود . این بازارچه در فضایی به مساحت ۱۸۰۰ متر مربع با پوشش ۸۰ غرفه در شهرستان گرگان در کمربندی خیابان دانشگاه آزاد اسلامی واقع گردیده است . بازارچه قیصریه برای اولین بار با مشارکت اداره تعاون و اداره کل میراث فرهنگی در استان فعالیت می نماید .در این بازارچه هنرمندان با ارائه محصولاتی چون بافته های داری ، انواع رودوزیهای سنتی ، صنایع چرم سازی ،نگارگری ،انواع البسه محلی استان ،ملیله سازی ،کاشی سنتی ،قلمزنی ،منبت ،معرق ،مشبک ،سفال ،شیشه گری ،نساجی سنتی و … فعالیت می نمایند .در این مجموعه بنا به هماهنگی های به عمل آمده مقرر است نهادهایی چون کمیته امداد و اداره بهزیستی نیز غرفه هایی را پوشش دهند .لازم به ذکر می باشد این بازراچه آمادگی خود را برای پذیرش هنرمندان استانهای همجوار چون خراسان شمالی ، مازندران ، گیلان و سمنان نیز اعلام نموده است .
گردآوری و تنظیم: یاشار نیازی/ شرکت گردشگری مارقوش ترکمن صحرا

منبع: مارقوش ترکمن صحرا
شرکت بازرگانی و گردشگری
www.margush.ir

گنبد کاووس – پاساژ شهرداری، واحد ۱۲
Tel: 0172 – 222 12 28
TelFax: 0172 – 229 14 49
Mobile: 0939 229 14 49

استفاده از مطالب سایت با قید منبع مانعی ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.