جدیدترین مطالب
خانه » اخـبــــــــار » اخبار فرهنگی » گرامیداشت پیوند استان گلستان به گردشگری جهان در اولین سالگرد ثبت برج قابوس در یونسکو

گرامیداشت پیوند استان گلستان به گردشگری جهان در اولین سالگرد ثبت برج قابوس در یونسکو

grey - گراميداشت پيوند استان گلستان به گردشگري جهان در اولين سالگرد ثبت برج قابوس در يونسکو

مارقوش به نقل از هفته‌نامه پژواک: فاطمه روزخوش

به مناسبت اولین سالگرد ثبت جهانی برج قابوس در سازمان یونسکو به همت شورای شهر و شهرداری، جشن باشکوهی در محل پارک قابوس گنبد کاووس برگزار گردید.


در این جشن که خانم دکتر مومنی، معاون میراث فرهنگی کشور، عزیزی مدیر جهانی آثار باستانی کشور، عباسی رئیس میراث فرهنگی استان، دکتر عباسی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی، دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی گنبدکاووس، ربیعی مدیرکل اسبق سازمان میراث فرهنگی، مهندس عمرانی، معاون میراث فرهنگی استان، نوراللهی فرماندار، شاکری رئیس میراث فرهنگی گنبدکاووس، باقری شهردار و اعضای شورای شهر فعلی و آینده و جمع دیگری از مسئولین شهرستان حضور داشتند، در میان شور و شعف مردم فهیم گنبدکاووس، سالگرد ثبت جهانی برج قابوس جشن گرفته شد.
در این مراسم مومنی، معاون میراث فرهنگی کشور ضمن تبریک این روز ارزشمند، در گفتگو با نشریه پژواک سخن گفت: ثبت پانزدهمین اثر میراث فرهنگی کشورمان در سازمان یونسکو از برجسته ترین امتیازات ارزشمندی محسوب می شود که خوشبختانه عایدات و دستاوردهای مثبتی را به همراه داشته است.
وی افزود: روز ثبت برج قابوس که به روز گنبدکاووس نام گرفته با برنامه ریزی مثبتی که میراث فرهنگی، شورای شهر و شهرداری گنبدکاووس طراحی نمودند هرساله در میان جشن و شادی مردم میهمان نواز این شهرستان برگزار خواهد شد.
grey - گراميداشت پيوند استان گلستان به گردشگري جهان در اولين سالگرد ثبت برج قابوس در يونسکو
دکتر مومنی در جمع مردم این شهرستان ضمن ابراز خرسندی از برپایی و گرامیداشت این روز از پیگیریها و تلاشهای مستمر همه مسئولین دست اندر کار یاد نمود و افزود: خوشبختانه کشور عزیز ایران رتبه ۱۴ جهانی را در ثبت آثار میراث فرهنگی و رتبه پنجم در آسیا و رتبه اول را در خاورمیانه داراست که این تلاشها در ثبت جهانی نشان از علاقمندی دست اندرکاران میراث فرهنگی و مردم فرهنگ دوست ایران دارد.

دکتر مومنی از راه اندازی موزه در آینده ای نزدیک در شهرستان گنبدکاووس خبر داد و افزود: تمام تلاشها و حمایت های حوزه میراث فرهنگی را در راه اندازی موزه که از ضروریات این شهرستان می باشد را خواهیم داشت.
دکتر عباسی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به قابلیت های شهرستان در بخش های مختلف از جمله کشاورزی و گردشگری گفت: توجه به نقاط گردشگری و تاریخی این شهرستان از جمله مجموعه سوارکاری، برج قابوس، شهر تاریخی جرجان، وجود حرم مطهر امامزاده یحیی بن زید(ع) استقرار و توسعه فضاهای گردشگری و زیارتی می تواند این شهرستان را به یکی از قطبهای مهم جذب گردشگری تبدیل کند.
دکتر عباسی در شب جشن گنبدکاووس، تجهیز بیمارستان گنبد در آینده ای نزدیک و همچنین مرحله دوم پروژه راه آهن اینچه برون را به مردم این شهرستان نوید داد.
شهرکی رئیس شورای شهر گنبدکاووس نیز در جمع میهمانان کشوری و استانی و همچنین شهروندان گنبدی خدمت رسانی و تلاش جهت رفع مشکلات شهری را از عمده وظایف شورای شهر برشمرد و افزود: بمناسبت اولین سال ثبت جهانی برج قابوس، این جشن برگزار گردید که ثبت این اثر تاریخی ارزشمند به عنوان پانزدهمین اثر تاریخی ایران افتخار ملی را رقم زد.
شهرکی، راه اندازی موزه گنبد را از مهمترین خواسته ها در حوزه میراث فرهنگی عنوان نمود و با توجه به ایجاد زمینه های اولیه این طرح، خواستار ادامه همکاری و همراهی مسئولین کشوری و استانی در این خصوص گردید.
باقری شهردار گنبدکاووس نیز در گفتگو با خبرنگار نشریه پژواک سخن گفت: با حمد و سپاس خداوند سبحان که ما را مشمول لطف خودش قرار داد تا بتوانیم دین خود را جهت خدمت رسانی به شهروندان عزیز و گرامی ادا نمائیم، خوشبختانه با همکاری صمیمانه شورای شهر و پرسنل زحمت کش و خدوم شهرداری و مشارکت و پشتیبانی مردم عزیز و قدرشناس در حد بضاعت خود برای عمران و آبادانی شهرمان سعی نمودیم گامهای مثبتی را برداریم.
ثبت برج جهانی قابوس در کنار همکاری همه مسئولین و دست اندرکاران شهرستان از افتخارات نه تنها شهرستان بلکه استان گلستان می باشد که در راستای توسعه گردشگری در اقتصاد ملی و شهری بموازات چشم انداز کلان از جمله برنامه هایی است که در دستور کار مد نظرمان است و در اجرای طرحها و برنامه های دیگر نیز یکپارچگی در تصمیمات شورا و شهرداری مهمترین ویژگی بوده که در پرتو آن سعی نمودیم فروغ انتظارات مردم را روشن و کارنامه ای در خور شایستگی مردم قدرشناس گنبد کاووس ارائه دهیم.
شاکری، رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبدکاووس: نیز در مصاحبه با نشریه پژواک سخن با اشاره به مزایای مثبت جهانی برج قابوس افزود: از امسال اعتبارات از طریق یونسکو تخصیص می یابد که بین یک تا دو میلیارد تومان خواهد بود و این اعتبارات در اختیار شهرداری گذاشته می شود تا جهت نگهداری و توسعه برج هزینه شود.
شاکری گفت: از جمله اقدامات مهم بعد از ثبت برج، استقرار پایگاه برج قابوس و شهر جرجان در گنبدکاووس است که می تواند برای روشنایی، رطوبت زدایی، فنس کشی دور تپه و …. اعتبارات لازم تخصیص یابد.
وی برپایی ۳۰ غرفه نمایشگاهی جهت شناسایی و معرفی صنایع دستی و گردشگری و بازدید رایگان همه افراد از این نمایشگاه را در اولین سالگرد ثبت جهانی برج قابوس توفیق دیگری در حوزه میراث فرهنگی معرفی کرد و افزود: خوشبختانه بازدید و استقبال از این نمایشگاه چشمگیر و پرشور بود که امیدواریم در سالهای آینده نیز این روند ادامه داشته باشد.
خانم رویا کاوه رئیس کمیسیون عمران شورای شهر و دبیر همایش، جشن گنبد در گفتگوی اختصاصی با نشریه پژواک سخن ضمن تبریک این روز به همه شهروندان و هم استانی های گلستانی گفت: در برگزاری این جشن هدف اصلی زنده نگه داشتن خاطره یک رویداد بزرگ در تاریخ شهر گنبدکاووس بود که ۱۰ تیر ماه سال ۱۳۹۱ گنبد کاووس در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث فرهنگی یونسکو در شهرستان سن پترزبورگ روسیه به ثبت رسید و در واقع در چنین روزی گنبدکاووس نامی جهانی گرفت، پس به جا و شایسته بود تا این روز تاریخی در کنار شور و شعف مردم فهیم و قدرشناس این شهرستان با خاطره ای بیادماندنی مبدا تجدید این جشن در سالهای آتیه باشد و این شادی ها به گفته رئیس جمهور منتخب آقای دکتر روحانی حق ملت ایران است.
کاوه در ادامه افزود: جهت توسعه شهری، زیباسازی آن نیازمند مدیریت قوی می باشیم. خوشبختانه هریک از مسئولان که در گذشته و حال مسئولیت هایی را عهده دار بودند تا حدودی توانستند در راه توسعه شهر گامهایی را بردارند، اما در این میان باز هم شوراها و شهرداری وظایف خطیر و مهمی را در این جایگاه دارند که امیدواریم در مجموع رضایتمندی خدا و خلق خدا را فراهم نمائیم.
گفتنی است از حاشیه های به یاد ماندنی جشن بزرگ روز گنبد، نورافشانی و پرواز بالن ها در آسمان برج قابوس، کیک تولد اولین سالگرد ثبت برج قابوس و شادی و شعف مردم که شیرین کامی این جشن را دو چندان نمود به چشم می خورد که نشان از علاقمندی مردم فرهنگ دوست این شهرستان از پیوند استان گلستان به گردشگری جهان حکایت می نمود.

مارقوش ترکمن صحرا
شرکت بازرگانی و گردشگری
www.margush.ir

گنبد کاووس – پاساژ شهرداری، واحد ۱۲
Tel: 0172 – 222 12 28
TelFax: 0172 – 229 14 49
Mobile: 0939 229 14 49

استفاده از مطالب سایت با قید منبع مانعی ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.