جدیدترین مطالب
خانه » استان گلستان » کاهش برداشت چوب از جنگل/ریزگردهای گلستان ارمغان صحرای قره قوم

کاهش برداشت چوب از جنگل/ریزگردهای گلستان ارمغان صحرای قره قوم

grey - کاهش برداشت چوب از جنگل/ریزگردهای گلستان ارمغان صحرای قره قوممارقوش ترکمن صحرا- گلستان: مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اظهار نگرانی از ریزگردهای شمالی که اراضی کشاورزی، مراتع و محیط زیست استان را تهدید می کند، گفت: وزش باد در جهت شمالی جنوبی، ریزگردهای صحرای قره قوم کشور همسایه را برای شمال گلستان به ارمغان می آورد.ابوطالب قزلسفلو افزود: خوشبختانه وزش باد در جهت شمالی جنوبی در استان کمتر اتفاق می افتد.
بیابان‌های قره‌قوم (شن سیاه) از بزرگترین کویرهای شنی جهان بوده که حدود ۷۰ درصد از مساحت کشور ترکمنستان (۳۵۰ هزار کیلومتر مربع) را شامل می شود.
بیشتر آثار زیانبار ریزگردهای برخاسته از بیابان های قره قوم متوجه استان های گلستان ، خراسان رضوی و خراسان شمالی است.
پیش از این بارها ورود گرد و غبار به این منطقه از سوی کارشناسان دستگاه های مرتبط گزارش شده است.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.
گلستان جزو ۱۹ استان در گیر با ریزگرد در کشور به شمار می رود.

* کاهش برداشت چوب از جنگل‌های گلستان
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان همچنین در خصوص برداشت از جنگل های استان گفت: طبق بررسی ها، تصاویر ماهواره ای و اقدامات انجام شده ،وسعت جنگل های گلستان در سال های اخیر نه تنها کم نشده ،بلکه گسترش نیز یافته است.
به گفته وی؛ تا سال های پس از جنگ تحمیلی شاهد کاهش وسعت جنگل ها در کشور و استان بودیم، اما بعد از جنگ با کاشت نهال های مختلف از جمله درختان سوزنی برگ تلاش ها برای گسترش عرصه های جنگلی و ترمیم آسیب های وارده به این بخش در مناطق مختلف کشور و به ویژه در استان گلستان آغاز شد.
طبق آمار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، در این استان ۴۵۲ هزار هکتار عرصه جنگلی وجود دارد.
وی در خصوص وضعیت برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان، گفت که از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۷۰ سالیانه ۴۳۰ هزار متر مکعب در استان چوب برداشت می شد.
قزلسفلو اضافه کرد: این در حالی است که با اجرای طرح های جنگلداری و با تغییر شیوه نامه نشانه گذاری و برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان طی سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰ میزان برداشت به ۱۶۷ هزار هکتار کاهش یافت و تداوم آن را در سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ بین ۱۳۷ هزار تا ۱۶۰ هزار هکتار شاهد بوده ایم.
به گفته وی، بعد از مصوبه هیات دولت در ۱۶ دی ۱۳۹۲ (درخصوص برداشت درختان آسیب دیده و جایگزینی آن) و اجرای آن از سال ۱۳۹۳، برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان به ۱۱۶ هزار متر مکعب و سال ۹۴ به ۱۱۰ هزار متر مکعب کاهش یافته است.
قزلسفلو افزود: کار برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان برای سال جاری ۹۰ هزار متر مکعب پیش بینی شده است.
به گفته وی؛ برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان در قالب طرح های جنگلداری و در سطح ۲۰۰ هزار هکتار توسط پیمانکار صورت می گیرد.
استان گلستان افزون بر ۴۵۲ هزار هکتار جنگل دارد که حدود ۲۵۰ هزار هکتار جنگل تجارتی، ۷۰ هزار هکتار جنگل حفاظتی و حمایتی، افزون بر ۵۱هزارهکتار جنگل مخروبه، ۷۵ هزار هکتار جنگل دست کاشت و حدود ۶ هزار هکتار نیز بیشه زار است.

*اجرای ۱۱۷ هزار هکتار طرح آبخیزداری در گلستان
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: این اداره کل در سه سال اخیر توانسته در حوزه های آبخیزداری، جنگل کاری، بیابان زدایی و اصلاح مراتع و حفاظت مشارکتی اقدامات مطلوبی انجام دهد.
وی افزود: در این مدت اجرای ۱۱۷ هزار و ۱۰۶ هکتار طرح آبخیزداری، جنگل کاری به وسعت پنج هزار و ۷۵۱ هکتار، بیابان زدایی و اصلاح مراتع به وسعت ۱۵هزار و ۳۵۰ هکتار و حفاظت مشارکتی در سطح ۴۶ هزار و ۲۵۱ هکتار انجام شده است.
حوزه منابع طبیعی استان گلستان یک میلیون و ۳۹۷ هزار هکتار اراضی ملی بوده که شامل ۴۵۲ هزار هکتار جنگل، ۸۶۲ هزار هکتار مرتع، ۲۶ هزار هکتار اراضی ساحلی و ۶۲ هزار هکتار موات و بخشی اراضی بیابانی و یا در معرض بیابان است.
در استان گلستان یک میلیون و ۹۰۰هزار نفر زندگی می کنند که در ۳۰ نقطه شهری و حدود یکهزار و ۱۰۰ روستا سکونت دارند و بیشتر از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش می کنند./ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.