جدیدترین مطالب
خانه » اخـبــــــــار » اخبار فرهنگی » نوکنده: نام استان گلستان به گرگان تغییر کند

نوکنده: نام استان گلستان به گرگان تغییر کند

مارقوش به نقل از خبرگزاری مهر:

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس با بیان این که فرهنگستان هنر در سال ۱۳۱۶ به اشتباه نام شهر استرآباد را گرگان نامگذاری کرده، گفت: نام استان گلستان به گرگان تغییر کند.

جبرئیل نوکنده عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: شهری که اکنون در آن زندگی می‌کنیم و از آن به نام گرگان یاد می‌شود در گذشته استرآباد خوانده می‌شده؛ این خطه هم دارای فرهنگ است و سابقه تاریخی خودش را دارد.

وی ادامه داد: شهر استرآباد در گذشته بسیار با اهمیت بوده و ما به خاطر نامگذاری اشتباه نام این شهر را دفن کرده‌ایم؛ لذا نیاز است برای حفظ هویت نام استرآباد را دوباره زنده کنیم.

وی تلفظ شهر تاریخی جرجان را اشتباه دانست و تصریح کرد: اصلا درست نیست که شهر تاریخی گرگان را جرجان تلفظ کنیم به دلیل اینکه این شهر پس از تصرف یزید بن ملهب به خاطر عدم تلفظ عرب به جرجان تغییر نام یافت، نام شهر در” قابوس‌نامه ” نیز گرگان بوده و دلیلی ندارد که نام ایرانی شهر را عربی بیان کنیم زیرا هیچ بار معنایی ندارد.

جبرئیل نوکنده افزود: نام گرگان از دوره هخامنشی بار معنایی دارد، نام ایالت گرگان را در کتیبه بیستون به نام “ورکانه” یاد شده که “ورکانه” از کلمه ” ورگ ” به زبان مازندرانی یعنی گرگ؛ سرزمینی که سمبل آن جانوری به نام گرگ بوده است.

وی ادامه داد: بار معنایی شهر گرگان در تاریخ ایرن به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سال می‌رسد و دلیلی هم ندارد که فارسی زبانان شهر خود را به زبان عربی جرجان تلفظ کنند.

مشاور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان بیان کرد: در باب هفت و چهارده قابوس‌نامه اگر مطالعه کنید از گرگان و شاعر قمری این شهر نام می‌برد ولی ما اکنون متاسفانه این شهر را به اشتباه جرجان تلفظ می‌کنیم، حتی در شهر گرگان خیابانی به نام جرجان داریم که این نامگذاری هم اشتباه است.

نوکنده در توضیح نام شهر گرگان اظهار داشت: در گذشته یک سری حیوانات برای مردم شهر مقدس بودند و نام آن شهر بر اساس همان حیوان مقدس نام می گرفت مانند سیستان که سگستان می‌گفتند و گرگان نیز به دلیل تقدس این حیوان این نام را گرفت.

وی خاطر نشان کرد: شهرباستانی گرگان مرکز ایالت تاریخی گرگان که در منابع جغرافیای تاریخی به ” شهر جرجان” معروف است در جنوب غربی شهر امروزی گنبد کاووس و در ۸۵ کیلومتری شمال شرق شهر آستراباد (گرگان امروزی) قرار دارد، شهر گرگان از جمله شهرهای مهم دوران اسلامی است که ریشه آن به دوره ساسانی مربوط می‌شود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مستقر در استان گلستان اظهار داشت: این شهر در عهد سلاطین مستقل ایرانی بعد از اسلام در قلمرو حکومت صفاریان، علویان، سامانیان، آل بویه و در دوره آل زیار (سلسله مورد حمایت غزنویان) پایتخت شده بود.

وی اضافه کرد: در دوران سلجوقیان و خوارزمشاهیان شهر گرگان به اوج شکوفائی خود رسیده و به صورت یکی از مراکز هنر اسلامی در آمده بود. این شهر باشکوه به سبب گوناگون چون جنگ‌های داخلی، زمین لرزه و از همه مهمتر حملات مغول در حدود سال ۶۱۸ دچار ویرانی شد؛ گرچه مدت زمانی پس از حمله مغول در دوره ایلخانی و تیموری به فعالیت خود ادامه داد ولی هرگز آبادانی گذشته را باز نیافت.

وی تصریح کرد: هرچند که بسیاری از آثار این شهر نمایان نیست و زیر خاک قرار دارد اما شواهد ارزشمندی از بقایای معماری و شهرسازی این شهر در کاوش باستان‌شناسی بدست آمد و از طرفی آثار ارزشمندی از صنعت شیشه گری، سفالگری و فلزکاری از این شهر کشف شد که از نظر تکنیک ساخت شهرت عام و خاص داشته است .

نوکنده در خاتمه بیان کرد: اگر مطالعات جدی درباره این شهر صورت بگیرد ما می‌توانیم اطلاعات زیادی درباره تاریخ، معماری و شهرسازی در اوایل و اواسط دوره اسلام کسب کنیم.

منبع : سایت اولکأمیز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.