جدیدترین مطالب

موسیقی ترکمن

موسیقی ترکمن

جایگاه موسیقی در زندگی ترکمن‌ها

grey - موسیقی ترکمن

در هنگام تولد بانگ اذان اولین موسیقی است که به گوش ترکمن می رسد . بنا اعتقادات دینی ، در گوش نوزاد ترکمن ملّای محل با صوت و موسیقی دلنشین اذان می گوید . سپس طی مراسمی ساده یکی از بزرگتران خانم او را در گهوارهجای می دهد و با صدایی لطیف لالایی می خواند و این لالایی تا حدود دو سالگی و یا بیشتر هنگام خواب در گوش او طنین انداز است و با موسیقی دلنواز لالایی آرام گرفته و در آرامش به خواب می رود و نتایج پزشکی به آرامی به خواب رفتن بر همگان واضح است .

در هنگام مرگ نیز ، زنان عزادار در سوگ از دست رفته ی خود مرثیه خوانی می‌کنند که همراه با آهنگ و اشعاری سوزناک همراه است.
grey - موسیقی ترکمن
موسیقی در عروسی ترکمن در چند مقطع دیده می‌شود. در روز عروسی زنان و دختران اشعاری مرتبط با عروسی را در قالب آهنگ‌های عروسی اجرا می‌نمایند. شب قبل از عروسی بخشی های ترکمن موسیقی کلامی و یا بدون کلام اجرا می نمایند . حتی در مراسم دست در دست هم گذاشتن عروس و داماد ، اشعاری موزون و آهنگ دار از طرف خانمی که این کار بر عهده اوست خوانده می‌شود.خانمی مأموریت دارد دست عروس را در دست داماد بگذارد و برای این منظور دست عروس وداماد را گرفته و آنها را دست در دست هم می گذارد و در این اثنا اشعار موزون خود را که همراه با دعای خیربرای هر دوی آنهاست می خوانند.

در میلاد مبارک حضرت رسول (ص) مولودی خوانی وجود دارد که بدون استفاده از آلت موسیقی، اشعار مذهبی و عرفانی به صورت موسیقی کلامی اجرا می‌شود.

در هنگام کمبود باران جوانان اشعاری را با آهنگ در مقابل منازل ترکمنان جمع شده و نوعی دعای طلب بارش از خداوند است، اجرا می‌کنند.

در شب چهاردهم ماه رمضان جوانان ترکمن در دسته های مختلف در مقابل تک تک منازل ترکمنان دعاهایی در قالب آهنگهایی به معنی شکرگذاری خداوند در نزول قرآن کریم و رسول گرامی (ص) اجرا می‌نمایند.

در مراسم ختنه سورانی پسران ترکمن نیز بخشی های ترکمن موسیقی کلامی و یا بدون کلامی اجرا می‌کنند .

در شیر دوشی حیوانات نیز ، ترکمن از موسیقی استفاده می کند که اخیراً نتایج بسیا ر مثبت این کار به لحاظ علمی و پزشکی نیز رسید و حتی در اخبار رسانه های مختلف به این موضوع اشاره شده است. فردی که شیر دوشی می کند که اکثراً زنان ترکمن هستند ، هنگام دوشیدن اشعاری را مخاطب آن حیوان در حال دوشیده شدن است با آهنگی لطیف دعوت به آرامش مینماید و در صورت آرامش گاو یا شتر و …. شیر بیشتری به صاحبش می‌دهد.

طلبه های ترکمن در هنگام فارغ التحصیلی از حوضه های علمیه مراسم مولودی خوانی بدون آلت موسیقی اجرا می‌نمایند .حتی هنگام آب خوردن حیوانات اهلی ،ترکمن حیوانات اهلی خود را با موسیقی ئی که بدون آلت موسیقی است و فقط با زبان ودهان اجرا می کند حیوان را به هنگام آب خوردن به آرامش دعوت می کند . این نوع موسیقی بیشتر به صورت اصواتی گوناگون است کهحیوان را به هنگام آب خوردن آرام می‌نماید .

زنان ودختران ترکمن هنگام قالی بافی ، سرود های مورد علاقه خود را زمزمه می کنند .لأله ها که انواع مختلف دارد سرود های مختص دختران و زنان ترکمن است که در گلایه از دوری و جدایی ازفامیل ومحل زندگی خود اجرا می نمایند که این موسیقی نیز بدون آلت موسیقی می باشد.ترکمن در گذشته ، در معالجه بیماری سرخک از موسیقی استفاده می‌کرده است. طوری که نوازنده‌ای بر بالین فرد سرخک گرفته نوازندگی دوتار و یا نی و یا نی نوازی همراه با خوانندگی می‌کند وبدین طریق فرد بیمار در آرامش کامل به استراحت طولانی مدت دعوت می شود و به لحاظ پزشکی در این هنگام مقاومت بدنی بیمار بالا رفته و بر بیماری غلبه می‌نماید. ترکمن بیماری‌های مختلف روحی روانی را نیز به کمک موسیقی درمان می‌کرده است یعنی موسیقی درمانی.
grey - موسیقی ترکمن
کسی که کار موسیقی درمانی را انجام می‌دهد پرخان نامیده می‌شود. این شخص مدعی است با جن و پری نیز ارتباط دارد و هنگام موسیقی درمانی نوازنده ای کار طبابت او را همراهی می‌نماید. در اصل خود آن شخص نوازنده ی دوتار هم باید باشد اما در مواقعی از این کار که خود نمی تواند بنوازد و به کار دیگری غیر از نوازندگی مشغول است نوازنده ی دیگر و در عدم وجود نوازنده‌ی دیگر پرخان از نوار کاست موسیقی دوتاری استفاده می نماید.در بسیاری از موارد موفق عمل می نماید زیرا موسیقی و حرکات پرخان در هم آمیخته و تأثیر موسیقی در بیماران روحی روانی نیز بسیار مثبت بوده وبیمار را به آرامش و سلامت باز می‌گرداند.
grey - موسیقی ترکمن
چوپانان ترکمن همراه گله گوسفندان خود نی نوازی می‌کرده‌اند تا گله در آرامش به چرا مشغول باشد…

مادران ترکمن هنگام لالایی فرزند خود آهنگ و اشعار لطیف و فرح بخش استفاده می‌کنند لالایی های مادران ترکمن با دیگر مادران دنیا متفاوت است؟ به نظرم نقش موسیقی بیشتر دیده می‌شود. برای طفل هیچ صدایی روح نواز تر از صدای مادر نیست و همه مادران ترکمن هنگام لالایی صدای خود را تا حد ممکن نرم و لطیف می‌نمایند تا طفل خود با راحتی و آرامش هر چه بیشتر به خواب رود . این اشعار بیشتر در وصف طفل ، دعای طول عمر طفل است . اگر طفل پسر است آرزو بر مردانگی و با قد رت و با ایمان شدن و اگر دختر است آرزو بردختری که همه ی هنر های دستی دختران و زنان را بیاموزد و همدم برای مادر و فردی مؤمن و معتقد به اعتقادات دینی باشد . در هر صورت اشعار لالایی مادران ترکمن جنبه ی تربیتی دارد و طفلی که شروع به ادای نخستین کلمات نموده و شروع به حرف زدن کرده است معنی آن اشعار را می فهمد و در تربیت کودک و نقش گیری شخصیتی‌اش بسیار مؤثر و مثبت است و شخصیت کودک با اشعار تربیتی مادر که در قالب موسیقی است از اولین روزهای تولد شروع به شکل گیری می‌نماید.

گردآوری و تنظیم: یاشار نیازی

منبع: مارقوش ترکمن صحرا
شرکت بازرگانی و گردشگری
www.margush.ir

گنبد کاووس – پاساژ شهرداری، واحد ۱۲
Tel: 0172 – 222 12 28
TelFax: 0172 – 229 14 49
Mobile: 0939 229 14 49

استفاده از مطالب سایت با قید منبع مانعی ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.