جدیدترین مطالب
خانه » مقالات » قیزیل گول‌لر سولدی گیتدی آرمانلی / امانقلیچ شادمهر

قیزیل گول‌لر سولدی گیتدی آرمانلی / امانقلیچ شادمهر

امانقلیچ شادمهر:

grey - قيزيل گول‌لر سولدي گيتدي آرمانلي / امانقلیچ شادمهر

قیزیل گول لر سولدی گیتدی آرمانلی
شمع لر یانیپ سوندی گیتدی آرمانلی
شول گول لردی سولوپ شمع لردی یانیپ
آدم باری اولدی گیتدی آرمانلی

تورکمن نیوز – شادمهر: همیشه نوشتن برای کسی که نیست، سخت بوده و هست به خصوص این که درباره ی آن نارنینی ناز باشد که لبخندش را به صحرا سپرده باشد.

دوازده سال داغ دوری صبوری می خواهد. بی اغراق می گویم، من اما هیچ گاه احساس نکردم که آن نازنین در بین ما نبوده است و همیشه با آرزوها و آمال درونیش، با رازها و رمزهای زندگانیش، با غم ها وشادی های یزرگ و کوچکش و با دغدغه های فرهنگی و اجتماعی اش زندگی کردم.

همیشه قطار خاطراتش در برابر چشمانم رژه می رفتند. به خصوص لبخند های معنا دارش و اندام نحیفش هرگز از برابر چشمان من دور نمی شوند. اما به گاه نوشتن با این که همه چیز از او می دانم اما نمی دانم چرا با این که می توان نوشت، چگونه بنویسم.

آن نازنین بیشتر اسطوره و اسطوره سازی را دوست داشت و دوست داشت از بسیاری از شخصیت ها اسطوره سازی کند. و شخصیتهایی چون ” چاودیر خان” و دیگران. او بسیاری از شخصیت های ادبی گذشته چون” بایرام خان ” و ” قره جه اوغلان” را می ستود اسطوره های معاصر ادبیات ترکمن شد.ولی به نظر من خود یکی از اسطوره های ادبیات معاصر ترکمن صحرا شد .

شاعری بی نظیر در خلق رباعی که فصل خزان زده رباعی ترکمن را که با ” برهان الدین سیواسلی” شاخ و برگ گرفته بود، و داشت با “آرام” آرامش می گرفت، با سویجک بولسانگ به اوجش رساند.

او بیش از سیصد رباعی خلق کرده بود و مجبور شد فقط صد رباعی را در “دوستم می داری اگر…” بگنجاند. و اگر بود و ادامه می داد به سه یا چهار جلد مجموعه شعر می رسید.
او چون کتاب” باغ احساس” مجموعه اشعار فارسی در مسائل روستایی را خود چاپ کرده بود، کتاب‌هایی با همین مضمون شعری روستایی ترکمن جمع آوری کرد و آماده ی چاپ داشت.

مجموعه اشعار کتاب فارسی دوران ابتدایی را به ترکمنی ترحمه کرده یود. شعر روباه و زاغ و باران باز یاران ترکمنی او شنیدنی است. و دوست داشت در قالب کتابی در آورد.
مجموعه اشعاری از شاعران ترکمن را درباره ی دفاع مقدس گزینش کرده بود، با ترجمه ی فارسی از نگارنده را خیلی دوست داشت به چاپ برساند.

 

grey - قيزيل گول‌لر سولدي گيتدي آرمانلي / امانقلیچ شادمهر

اشعار فوق العاده زبیایی در قالب شعر آزاد در مجموعه ای به نام ” هانی من “جمع آوری کرده یود و خود از آن بسیار لذت می برد ، دوست داشت قبل از سویجک بولسانگ به چاپ برساند اما اجل مهلت نداد.
او اشعار دلچسب و شیرینی در قالب شعری هایکو سروده بود و خیلی دوست داشت تا با هایکویش، هایکوی ترکمنی را زنده کند اما همه را به دل صحرا سپرد:.
صحرا شول صحرا / سحر سیز صحرا / هاوا / شول سحر سیز صحرا- دا… / پیکره باتدی

خلاصه، شعر و شاعری رابسیار دوست می داشت و نازنین، آن شاعرپاییز و از درد لبریز دوست نداشت هرگز از سرزمین زیبا و خیال انگیز شعر تکان بخورد. همه ی زندگی اش شعر شده بود و بس.

* اولکأمیز – مطلب فوق در ویژه نامه همایش نکوداشت نازمحمد پقه در روزنامه گلشن مهر به اشتباه بنام ایوب آتابای منتشر شده است. بدینوسیله از نویسنده و مخاطبان پوزش می‌طلبیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.