جدیدترین مطالب
خانه » اخـبــــــــار » اخبار اجتماعی » عفو سند انسان‌دوستی / افزایش روابط حسنه فی‌مابین ایران و ترکمنستان

عفو سند انسان‌دوستی / افزایش روابط حسنه فی‌مابین ایران و ترکمنستان

مارقوش تورکمن صحرا – یاشار نیازی: دو کشور ترکمنستان و ایران همواره از روابط حسنه برخوردار بوده‌اند و بعد از استقلال ترکمنستان و اعلام بی‌طرفی در سیاست‌های بین‌المللی، بر تقویت این روابط افزوده شده است.
grey - عفو سند انسان‌دوستی / افزایش روابط حسنه فی‌مابین ایران و ترکمنستانمردم ترکمن از دوران باستان ارتباط خوبی با جشن‌ها داشته‌اند. به افتخار جشن‌ها، کسانی که باهم قهر داشتند آشتی می‌کرده‌اند و حاکمان برای شهروندان محکوم و زندانی اعلام عفو می‌کرده‌اند تا آنها بتوانند به خانواده خود بازگشته و در مسیر درست به سر ببرند.
از زمان استقلال این رسم به یک ادب حسنه تبدیل شد. از سال ۱۹۹۹، در ترکمنستان، سالانه عفو زندانیان صورت می‌گیرد. عفو سالانه (از سال ۲۰۰۷ عفو چند بار در سال) در سطح قانونی اجرا می‌گردد. از ۲۹ دسامبر ۱۹۹۹ در کشور قانون “عفو سالانه و عفو به مناسبت “شب قدر” (اواخر ماه رمضان)” در حال اجراست. عفو عمومی و بخشش قبل از ۱۹۹۹ هم بود.

از سال ۲۰۰۷ عفو محکومین چند بار در سال اعمال می‌شود، و آن به مناسبات مختلف جشن و شادی همچون روز پرچم ملی، روز قانون اساسی، روز استقلال و روز بی‌طرفی و نیز “شب مقدس قدر” اجرا می‌گردد. تصمیم‌گیری در‌بارۀ بخشش مطابق با اصول خیریه و انسانیت، تقویت وحدت جامعه  و تک تک افراد خانواده اتخاذ می‌گردد. در جریان هر سری از این اعمال خیر، همراه با شهروندان کشور، اتباع خارجی که در قلمرو ترکمنستان جنایاتی را مرتکب شده‌اند نیز مورد عفو قرار می‌گیرند.

در ۱۹-م فوریۀ ۲۰۱۵ مردم ترکمنستان مستقل و همیشه بی‌طرف جشن روز ملی پرچم را به طور گسترده‌ای تجلیل می‌کنند. قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان در تاریخ ۱۷ فوریه فرمانی را مبنی بر “عفو محکومین به مناسبت جشن پرچم دولتی ترکمنستان” امضا کرد و بر طبق آن، محکومین از بیشتر مجازات اصلی و اضافی در قالب تحمیل وظیفه زندگی در یک منطقه خاص معاف شدند.

این عمل خیریه از ۱۰ نفر شهروند جمهوری اسلامی ایران، که در ترکمنستان با مدت‌های مختلف در زندان محکوم بوده‌اند، مستثنی نبود، به طوری که در چند روز آینده آنها به خانواده و کانون خانگی خود برخواهند گشت.

از زمان بسیار قدیم، مردم برادرانه دو کشور همسایه ترکمنستان و ایران را پیوندهای دوستی و برادری به هم گره داده است، و روز به روز در بخش‌های مختلف اقتصادی همکاری‌های متقابل سودمند در حال رشد بوده و در حوزه فرهنگ نیز روابط تقویت می‌یابد.

پیش از این، بر اساس حکم ریاست جمهوری مربوط به عفو عمومی، در سال ۲۰۱۳ هفت نفر و در سال ۲۰۱۴ چهل نفر از شهروندان جمهوری اسلامی ایران از مجازات زندان عفو شدند و به وطنشان بازگشتند.

علیرغم تحریم‌های یکجانبه اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران، روابط ترکمنستان با ایران گسترش چشمگیری داشته است.

طی دیدارهایی که دو رئیس جمهور ایران و ترکمنستان در مراسم مختلف همچون افتتاحیه راه‌‌آهن اترک (ترکمنستان – ایران – قزاقستان) و دیگر مراسم با یکدیگر داشته‌اند طرح‌های بزرگ و مشترک همگرایی در کشورهای ایران و ترکمنستان به صورت موفقیت آمیزی اجرا می‌گردد.

با بررسی میزان ترانزیت و عبور بار از طریق جاده‌ای، ریلی و بنادر می‌توان پی به افزایش روزافزون روابط اقتصادی و تجاری فی‌مابین دو کشور ایرن و ترکمنستان پی‌برد.
اخیرا نیز با احداث خط راه‌‌آهن که کریدور ریلی شمال جنوب نیز نامیده می‌شود حمل و نقل و ترانزیت کالا از این مسیر افزایش یافته و مسیر ایستگاه برکت تا اترک در امتداد مرز‌های ایران و ترکمنستان که نزدیک به ۲۵۶ کیلومتر می‌باشد تبادلات تجاری و اقتصادی و حمل و نقل و ترانزیت کالا را تسهیل و افزایش داده است.

ترکمنستان معبری برای اتصال ایران به چین، روسیه و آسیای میانه است و همچنین ایران گذرگاهی برای دسترسی ترکمنستان به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس می‌باشد. و با اتصال خط آهن ایران – قزاقستان – ترکمنستان این کشورها می‌توانند از مزیت‌های مسیر ریلی سرتاسری شمال به جنوب به خوبی برخوردار و بهره‌مند شوند.

ایران و ترکمنستان با توجه به روابط دوستانه و سابقه دیرینه ایران و ترکمنستان می‌توانند حجم مبادلات تجاری را بیش از پیش افزایش دهند و در سال ۲۰۱۵ تجار دو کشور باید تلاش بیشتری کنند تا مناسبات تجاری فی‌مابین دو کشور دوست و همسایه را به شکل قابل توجهی بالا ببرند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.