جدیدترین مطالب
خانه » دایرة‌المعارف » دختران ترکمن از سنت تا مدرنیته

دختران ترکمن از سنت تا مدرنیته

عبدالمناف آق ارکاکلی:
رفتار و سلایق هر قوم و ملتی نشات گرفته از باور های آن قوم است باورهایی که با سنت‌های پدران و عقاید مذهبی آن قوم عجین شده است و برای حفظ ارزش‌های خویش گاه از جان خود می گذرند .

grey - دختران ترکمن از سنت تا مدرنیته

زنان و دختران هر ملتی وارثان اصلی آن قوم هستند و تباهی و فساد آنها برابر با فراموشی سنت ها و ارزش های یک قوم است چرا که اگر مردان واضع قانون باشند زنان پایه ریزان اخلاق در اجتماع هستند و به گفته ی شهید مطهری زن آفریننده ی عشق است و عشق آفریننده ی مرد و مرد آفریننده ی تاریخ. توجه به جایگاه زنان از اهمیت بالایی برخوردار است تا جایی که هر اندیشمندی در باب زنان لب به سخن گشاییده است و بیشتر از این اوصاف قرآن کریم و پیامبر (ص) در مورد زنان سخنان ارزشمندی به یادگار گذاشته اند که از حوصله ی مطلب خارج است.

دختران ترکمن از قدیم الایام به زیبایی شهره ی آفاق بوده اند و شاعران زیادی در مدح زیبایی و کرامت نفس وی اشعار زیبایی سروده اند و در تاریخ مشاهده کرده ایم که پادشاهان نیز با دختران ترکمن وصلت می کرده اند. دخترانی که در عین زیبایی فوق العاده وفادار بوده اند.

آرمینوس وامبری سیاح مجارستانی در سفرش به ترکمن صحرا تصویری از دختر ترکمن در کتاب معروف خویش که به نام سفرنامه ی درویش دروغین در ایران به چاپ رسید نقاشی کسیده است که دختر ترکمن با لباس زیبای خود در عکس دیده می شود

ولی هم اکنون شاهدیم عزت برخی از زنان و دختران ترکمن کم و بیش دچار تزلزل می شود . گاها خود زنان با رفتارهایی نامتعارف خود را تحقیر می کنند.

برخی از زنان ترکمن علیرغم اینکه در قرن بیست و یک زندگی می کنند به خرافات دلبسته و از آن جدا نمی شوند وی خود را در دامن واهی خرافات می بینند که سودجویان با روش های دروغین حاصل چند ماه کار وی بر روی قالی را از دستانش به یغما می برند.

گاهی اوقات برخی از آنها در جامعه ی مدرنیته ی امروزی با لباس هایی بدن نما در جامعه ظاهر می شود و به خیال واهی خویش آراسته شده اند در حالیکه مدگرایی آنها را به گناه می کشاند و از سنت های نیکوی پدرانش دور می سازد.

چه بسا اینان با عشق های زودگذری مواجه هستند که با شماره گرفتن در خیابان و تالار شروع می شود و با روابط نامشروع ادامه می یابد
دخترانی که عفت وی شهره ی آفاق بود کافی است پا از مرز وطنش بیرون بگذارد تا حجاب خویش را به دست باد بسپارد

کافی است به تالارها نظری سطحی بیاندازیم فارغ از مسائل شرعی خواهیم دید که دختر ترکمن با لباس هایی که وی را شبیه به مانکن می کند در حال رقص است و بدن خود را به معرض تماشا می گذارد این عمل آدمی را ناگاه به یاد غرب می اندازد جایی که مردان با کت و شلوار در مجالس حاضر می شوند و زنان با بدن نماهای رنگارنگ!

جه بسا دختر ترکمن از برنامه های رقص ماهواره و شبکه های خارجی لذت می برد و می کوشد خود را شبیه به آنان نماید و از رقص برنامه های رقص تقلید نماید.
دختر ترکمن در اینترنت جست و جو می کند و مدهایی را بر می گزیند که در فرهنگ وی جایی ندارد
دختر ترکمن در گذار تاریخی است وی می کوشد شخصیت تو سری خور نداشته باشد و ترک ایمان باشد ولیکن در مناطق مرزی ترکمن صحرا به شخصیت وی احترام نمی گذارند و پدر و مادر مالک وی هستند و جز مهر و محبت عقاید خود را نیز به وی تحمیل می کنند
در کج روی یک فرد از جامعه جز وی جامعه نیز مقصر می باشد ولیکن در کج روی دختران ترکمن چه کسی بار تقصیرات را یدک خواهد کشید؟

به راستی چرا دختران محجوب دیروز با آرایش هایی در انظارعمومی ظاهر می شوند که خیلی ها می گویند دختران زیبای ترکمن را ببینید؟
انسان اصالت دارد چرا اصالت وارثان قوم ترکمن زیر پا له شده است؟

جامعه بسته ی ترکمن صحرا را می توان از دلایل اصلی این اوامر بر شمرد چرا که اینترنت به تعبیر فرهنگ سازی در روستاهای ما نقشی ایفا نمی کند و مردم از مطبوعات فراری هستند کمتر کسی کتاب به دست در پارک ها نشسته است و پارک های ترکمن صحرا صحنه ی ملاقات های دوست دختر و دوست پسرهایی شده است که بهار عمر خود را تلف می کنند. البته عشق های حقیقی محترم و قابل دفاع است ولیکن عشق کوچه و بازاری خیر.

خانواده پناهگاه امن هر فرزندی است ولی در زمانه ی حاضر هر روز خبرهایی از فرار دختران و پسران به گوش می رسد، کافی است به آمار خودکشی مراجعه نمود تا فقر فرهنگی این قوم را با چشم دید و رنج فرهیختگان و درد آنان از بی توجهی عامه را لمس نمود.

دختر ترکمن امروز رسالتی بزرگ دارد وی باید سنت های قوم خود را با علم روز تطبیق دهد و به نسل های آیندانتقال دهد تا وقتی از جوانی پرسیده شود الب ارسلان ها،سلجوق ها، فراغی ها و کمینه ها چه کسانی بودند، چه وقایعی در جنگ با روس ها رخ داد دیگر سر خود را به نشانه ی خجالت پایین نیاندازد

اما باید وی را از تحریف ها مصون داشت و فرهیختگان از هر قشری(روحانی، معلم ، نویسنده،خبرنگار و…) باید سنت ها و علم روز را به وی بیاموزند.

امروزه متاسفانه نام ترکمن و ماهیت آن در حال افول است و یکی از دلایل بزرگ آن، افول ارزش ها در هر قومی بالاخص در تاریخ معاصر افول اخلاقی زنان آن قوم است.

منبع:
سایت : فرهنگی و اجتماعی ؛ عصر مدنیّت www.madanyat.ir

یک نظر

  1. با عرض سلام با کانال تاریخ ترکمن در مورد عدم اصالت این مقاله و شبهه بالای کپی برداری ان از سلسله سمینارهای سخنرانی دکتر کوپایی صحبت نمودم اقایان می گویند چون این مطلب در سایت مارقوش درج شده ان را بازنشر کردیم. یاداوری می نماید علیرغم اینکه از ادمین محترم کانال یادشده درخواست شد که ارتباط با نویسنده ؟! مدعی را برقرار نمایند ولی تا کنون نتیجه ای نداشته است. با توجه به حساسیت موضوع عفاف و حجاب در کلیه جوامع بخصوص در جامعه ترکمنها ،انشاءاله ترتیبی اتخاذ فرمایید که راه سواستفاده بر این گونه افراد فرصت طلب بسته شود. ادرس ایمیل موقت و مربوط به بستگان من است.
    ضمنا ای دی من در اینستاگرام است aman@sapar

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.