جدیدترین مطالب
خانه » اخـبــــــــار » اخبار اقتصادی » خریدافزون بریک میلیون و ۲۰۰ هزارتن گندم درگلستان/ پرداخت بهای ۶۰درصد

خریدافزون بریک میلیون و ۲۰۰ هزارتن گندم درگلستان/ پرداخت بهای ۶۰درصد

grey - خریدافزون بریک میلیون و 200 هزارتن گندم درگلستان/ پرداخت بهای 60درصدمارقوش تورکمن صحرا- اخبار اقتصادی:  مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان گفت: تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۵۰۰ تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان این استان خرید تضمینی و ذخیره سازی شده است.
به گزارش پایگاه خبری اخبار ترکمن؛ حمیدرضا علی محمدی با یادآوری آغاز برداشت گندم از اوایل خرداد امسال ،افزود: برداشت و تحویل گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بیشتر در مناطق کوهستانی استان هنوز ادامه دارد.
وی در خصوص پرداخت مطالبات کشاورزان نیز گفت: تاکنون حدود ۶۰ درصد معادل هشت هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال بهای گندم تحویل شده به مراکز خرید تضمینی از سوی بانک مربوطه به حساب کشاورزان واریز شده است.
به گفته وی، اعتبار لازم برای پرداخت بهای گندم توسط شرکت خدمات بازرگانی مرکز تامین و با مشارکت بانک مربوطه به مرور به حساب کشاورزان واریز می شود.
شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی را ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم را ۱۳ هزار و ۶۸ ریال برای سال زراعی ۹۵ – ۹۴ تعیین کرده که از افزایش ۱۰ درصدی نسبت به نرخ سال زراعی قبل برخوردار است.
به گفته وی امسال برای خرید گندم مازاد برنیاز کشاورزان گلستان حدود ۱۰۰ مرکز خرید تضمینی با ظرفیت ذخیره سازی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن از سوی شرکت غله و خدمات بازرگانی استان دایر شده است.

* خرید ۵۱ هزار تن گندم جوانه زده از کشاورزان گلستان
علی محمدی گفت: تاکنون ۵۱ هزار تن گندم جوانه زده در شرق استان به ویژه از کشاورزان شهرستان کلاله تحویل گرفته شده است.
وی افزود: برای خرید گندم جوانه زده از کشاورزان استان، این شرکت سه مرکز در شهرستان کلاله و یک مرکز هم در مسیر مینودشت – گنبدکاووس دایر کرده است.
به گفته وی، شرایط آب و هوایی و بارندگی های اواخر خرداد ماه سال جاری باعث جوانه زدن گندم در خوشه در برخی از گندمزارهای شرق استان شد.
وی در خصوص نحوه پرداخت بهای گندم جوانه زده تحویلی به کشاورزان استان یادآور شد که شرکت غله و خدمات بازرگانی استان فقط دریافت گندم های جوانه زده از کشاورزان را بر عهده دارد و قیمت نهایی این نوع گندم از سوی دستگاه های مرتبط تعیین و بهای آن به کشاورزان پرداخت خواهد شد.
طبق گزارش سازمان جهادکشاورزی گلستان، در سال زراعی جاری ۳۸۱ هزار و ۹۴۶ هکتار از اراضی استان به کشت گندم اختصاص دارد که ۲۲۰ هزار و ۷۲۱ هکتار آن به صورت دیم است.
گلستان با داشتن ۶۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های مهم تولید گندم در کشور به شمار می رود، سال زراعی قبل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مقدار ۹۰۰هزار تن گندم مازاد برنیاز از کشاورزان این منطقه خریداری کرد./ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.