جدیدترین مطالب
خانه » گـردشگــری Tourism » تورهای خارج از کشور » ترکمنستان » بی طرفی ترکمنستان، عامل مهم شکوفایی دولت

بی طرفی ترکمنستان، عامل مهم شکوفایی دولت

grey - بی طرفی ترکمنستان، عامل مهم شکوفایی دولتمارقوش تورکمن صجرا- تورکمنستان: در شصت و نهمین جلسه‌ی انجمن عمومی سازمان ملل، مورخ ۳ جولای ۲۰۱۵، قطعنامه‌ی “بی‌طرفی دائمی ترکمنستان” توسط ۱۹۳ دولت بکصدا پذیرفته شد.اهمیت راهکار مذکور برای جامعه‌ی بین‌المللی به طور کلی و دولت ترکمنستان به طور خاص ناشی از این است که نهاد بین المللی معتبر بار دیگر حمایت خود را از وضعیت بی‌طرفی کشور ما اعلام کرد که برای اولین بار در تجربه‌ی جهانی، در تاریخ ۱۲ دسامبر ۱۹۹۵،تحت عنوان قطعنامه ی انجمن عمومی اعلام شد و همه ی دولت ها را به احترام و حمایت از این وضعیت فرا خواند.
۱۲ الی ۱۴ ژوئن، بازدید رسمی دبیر کل سازمان ملل، پان‌کی مون از ترکمنستان صورت گرفت. در طول این بازدید به همکاری ترکمنستان با سازمان ملل متحد امتیاز بالایی داده شد که در جهت موفقیت اهداف عمومی هزاره‌ی سوم، موفقیت‌های والا در جهت پیشرفت دولت ترکمنستان، تامین حقوق و آزادی مردم، اقدامات و جهت‌گیری‌های فعال با عمل رییس جمهور قربان قلی بردی محمدوف در عرصه‌ی جهانی با هدف حفظ امنیت و نظم جهانی به کار گرفته شد.
علاوه بر اجزاء اقتصادی-جغرافیایی و اقتصادی-سیاسی، ثروت‌های طبیعی، اقلیم ثرمایه‌گذاری قابل اعتماد و همچنین مبنای حقوقی بین‌المللی نیز علاقه‌ی فعال اقتصاد جهانی به ترکمنستان و افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اقتصاد کشور شده است. یکی از اجزاء مهم اصلاحات عمومی در جهت رساندن ترکمنستان به سطح کشور‌های توسعه یافته‌ی جهان، توجه ویژه‌ی رهبر ملی به پیشرفت علم و تحصیلات ملی می‌باشد.
پیشرفت اقتصاد دولت همچنین در همکاری همه جانبه‌ی مناطق کشور پررنگ شد که باعث ایجاد شرایط مطلوب و موقعیت‌های گسترده برای پیشرفت جامعه‌ی ملی شد. برای تایید، در کشوری با سیستم چند حزبی، ایجاد و عملکرد اتحاد‌های عمومی مختلف تمدید شد و نیز بعضی کارها در جهت مبنای حقوقی مرتبط.
شایان ذکر است که دوره‌ی پیشرفت دولتی مذکور با اصلاحلت موثر رییس جمهور ترکمنستان در حوزه‌ی حقوق ملی مشخص می‌شود و در این راستا عملکرد کمیسیون قانون اساسی در جهت اعمال وضایف مربوط به تکامل قانون اصلی کشور با در نظر گرفتن هنجارهای بین‌المللی و ویژگی‌های ملی می‌باشد.
سیاست خارجی و داخلی که توسط رهبر ملی انجام می‌شود بر بی‌طرفی دائمی پایه‌گذاری شده است. بی‌طرفی اجازه می‌دهد تا همکاری با کشور‌های مختلف بر پایه‌ی منصفانه و پایاپای شکل گرفته، توسعه یابد، موسسه‌های دولتی ملزوم ایجاد شود، تبدیل‌های دموکراتیک صورت گیرد، اقتصاد ملی به صورت پویا توسعه یابد و جامعه تحکیم شود.
وضعیت بی‌طرفی هم چنین سبب می‌شود گفتگوی مثبت با موسسه‌های بین المللی شکل گیرد. از شواهد این مساله می‌توان به ارائه‌ی پیشنهاداتی با ابعاد جامع از جانب رهبر دولت ترکمنستان، از جمله کاهش ریسک بلایای طبیعی، تامین حمل و نقل مطمئن منابع انرژی و هم چنین ابتکارات حافظ صلح بر مبنای اصولی هم چون “صلح از راه توسعه”، حل اختلافات از طرق دیپلماسی و سایر روش‌های صلح آمیز و تامین نظم جهانی اشاره کرد.
از شواهد جایگاه والای ترکمنستان در عرصه‌ی بین‌المللی می‌توان هم چنین به گزینش آن در ارکان حاکم سازمان ملل، حمایت از ابتکارات رهبردولت ترکمنستان در جهت ایجاد ساختار‌های جدید در سازمان ملل و آمادگی ارائه‌ی تمام زیرساخت‌های مورد نیاز برای تحقق آنها به کشور ما می‌باشد.
وضعیت بی‌طرفی دائمی در ترکیب هماهنگ با اصلاحات پیشرفته‌ی رئیس جمهور قربان‌قلی بردی محمدوف، در آینده نیز مسبب گفتکو‌های سازنده با نهاد‌های جامعه‌ی جهانی و سازمان‌های بین‌المللی با اهدلف تامین صلح و عمران، خواهد شد و همچنین یکی از مهم‌ترین شروط شکوفایی دولت در آینده می‌باشد.
ترجمه از مقاله : شیرین احمد اوا
قائم مقام رئیس اداره وزارت دادگستری ترکمنستان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.