جدیدترین مطالب
خانه » اخـبــــــــار » اخبار اجتماعی » برای ترکمن‌ها همسایه برادر است

برای ترکمن‌ها همسایه برادر است

grey - برای ترکمن‌ها همسایه برادر استمارقوش تورکمن صحرا:    وضعیت فعلی روابط بین کشورهای منطقه آسیای مرکزی موجب خوش بینی است. اخیرا” می توان نظاره گر فعال تر شدن مناسبات دوجانبه بود. همکاری متقابل براساس اصول تساوی و همکاری در حال رشد و توسعه است. هر یکی از کشورها سیاست داخلی و خارجی خود را با در نظر گرفتن ویژگی ها و منافع ملی منحصر به خود اجراء می کند.


    سیاست “درب های باز” مورد اجراء توسط ترکمنستان که جزء ترکیبی ناگسستنی (جزءلاینفک) سیاست کلی بی طرفی است وجود شرایط کاملا” مساوی را برای کلیه شرکای (همکاران) فعلی و بالقوه (ممکن) از جمله با کشورهای C.I.S. و سایر کشور ها از جمله با کشورهای همسایه – افغانستان و ایران پیش فرض می کند (منظور می کند).
    ترکمنستان به کرار میدانچه سیاسی (صحنه سیاسی) خود را برای حل و فصل بطور مسالمت آمیز اختلافات نظر و وحدت در اختیار کلیه علاقمندان و بنوبه اول در اختیار همسایگان خود – مردم افغانستان می گذاشت.
    در حال حاضر هم مثل گذشته کمک های بشر دوستانه مقدور ارائه می شود و برق به قیمت های تسهیل شده تحویل داده می شود. در تاریخ ۱۸ الی ۲۰ ماه نوامبر سال جاری اجلاس نمایندگان کشورهای ذینفع مربوط به اجرای خط لوله گاز TAPI  (ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هندوستان)  در شهر عشق آباد برگزار شده است. در آستانه پروژه ای که مورد استقبال جوامع بین المللی شده است ترکمنستان بوده است.
    گاز برای افغانستان ضامن رشد و توسعه مساعد کشور، گرمایش برای هزاران نفر، هزارها فرصت شغلی، انرژی (برق) برای کارخانجات و مؤسسات، ایجاد زیرساخت های جدید و سود حاصله از ترانزیت است. احداث خط راه آهن ترکمنستان – افغانستان همچنان ادامه دارد. احداث جاده اتومبیل رو در امتداد مسیر خط لوله گاز TAPI پیش فرض (پیش بینی) می شود.  ایجاد کریدور (مسیر) حمل و نقل موجب پیوستن افغانستان به پروژه های مربوط به ایجاد زیرساخت ها است.         
      تدارک برای تحویل به بهره برداری خط راه آهن قزاقستان – ترکمنستان – ایران در حال ادامه است. پروژه تقریبا” آماده بهره برداری است. طول خط راه آن بالغ بر ۹۶۰ کیلومتر بوده و خط مذکور شبکه های راه آهن قزاقستان و ایران را از طریق ترکمنستان به یکدیگر متصل می کند. ۱۲۰ کیلومتر خط راه آهن مذکور از خاک قزاقستان، ۷۰۰ کیلومتر از خاک ترکمنستان و ۸۲ کیلومتر از خاک ایران می گذرد. مسیر مذکور موجب کاهش دادن فاصله بین خلیج فارس و اروپا به میزان ۶۰۰ کیلومتر می شود. پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۰ حجم نقل و انتقالات از طریق مسیر جدید بالغ بر ۱۵ میلیون تن در سال خواهد بود. با در نظر گرفتن افزایش حجم نقل و انتقالات طرف ایرانی برنامه ریزی می کند (قصد دارد) یک خط دیگر در این مسیر را احداث نماید. محاسبه (برآورد) اقتصادی مبنی بر کاهش هزینه های ترانزیت بارها و افزایش احجام تجارت اساس پروژه را تشکیل می دهد. خط راه آهن مذکور موجبات امکان دسترسی به بازار های جهانی جدید و به بازار رساندن کالاهای قزاقستان و ترکمنستان از طریق خاک ایران را فراهم خواهد کرد. احتمال مرتبط ساختن سایر کشورهای C.I.S. و کشورهای بالتیک با کریدور (مسیر) حمل و نقل مذکور نیز وجود دارد.   
    ترکمنستان قطعه خود را با نیروهای خود بدون جذب سرمایه گذاران خارجی احداث کرده است.
    تبادل کالاها (گردش کالاها) از طریق خط راه آهن “ترکمنستان – ایران” از طریق ایستگاه سرخس نیز رو به افزایش است.
    همکاری ترکمنستان و ایران در بخش نفت و گاز در حال حاضر هم بطور موفقیت آمیز دارد رشد و توسعه پیدا می کند. در طول سال های متمادی گاز ترکمنستان به مناطق شمالی ایران ارسال می شود و انرژی مورد نیاز صنایع و نیازهای خانگی اهالی مناطق را تأمین می کند. با وجود اینکه به علت اعمال مجازات اقتصادی (تحریم های اقتصادی) غرب مشکلاتی در پرداخت وجه گاز تحویلی وجود دارد همکاری در این زمینه همچنان رشد و توسعه پیدا می کند.  
    در اواسط ماه نوامبر مشاوره های نمایندگان عالی رتبه طرف ایرانی با مسئولین ترکمنستان انجام شده بود که طی آن ها مسائل مربوط به افزایش همکاری های ترکمنستان و ایران در بخش نفت و گاز مورد بحث و بررسی واقع شده است. با توجه به کمبود ارز خارجی قابل تبدیل آزاد مسائل تبادل تهاتری بابت تحویل گاز ترکمنستان به ایران بحث و بررسی شده است.
    ترکمنستان و ایران قصد دارند از این به بعد هم به همکاری سنتی مبتنی بر اصول اعتماد، تساوی حقوق و منافع متقابل رشد و توسعه بخشند. طرف ترکمنی به خاطر دارد که در دهه نود قرن گذشته ایران جزو اولین کشورهائی بوده که به علت کمبود مواد غذائی در ترکمنستان در زمینه تحویل (أمین) گندم و آرد به این کشور کمک رسانی کرده است. همیاری در حال حاضر هم وجه مشخصه روابط برادرانه و حسن همجواری دو کشور است. چنین روابط می توانند برای دیگران نمونه باشند.
Perhad soltanmyrat- turkmenistan
    فرهاد سلطان مرادوف

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.