جدیدترین مطالب
خانه » گـردشگــری Tourism » تورهای خارج از کشور » ترکمنستان » ابعاد بین‌المللی سالگرد تاریخی بی‌طرفی ترکمنستان

ابعاد بین‌المللی سالگرد تاریخی بی‌طرفی ترکمنستان

grey - ابعاد بین‌المللی سالگرد تاریخی بی‌طرفی ترکمنستانمارقوش تورکمن صحرا- ترکمنستان: پیشنهاد مبنی بر اعلام سال ۲۰۱۵ تحت عنوان سال “بی طرفی و صلح” اینطور که مشخص است در جلسه در شورای بزرگان ترکمنستان  مربوط به ۲۰ سالگی بی طرفی ترکمنستان مطرح گردیده.ولی مفهوم این پیشنهاد فراتر از چارچوب ملی می‌باشد. و مراسم نه فقط به دلیل این تاریخ به آن ابعاد بین المللی و مفهوم بخشیدند – به مناسبت بی طرفی ترکمنستان ملاقات‌ها، بریفینگ‌ها، میزگرد، سمینار، کنفرانس، نمایشگاه، جشنواره‌های موسیقی، مسابقات ورزشی و رقابت‌های موضعی متعدد در بسیاری از کشور‌های جهان برگزار می‌شود. صحبت از آن هم هست که سال ۲۰۱۵ با سالگرد چندین رویداد دیگر که مستقیما با مسایل بی طرفی و صلح مرتبط‌اند، مقارن شده است.
قطعنامه‌ی جدید که در ۶۹ -مین نشست سالیانه‌ی سازمان ملل تصویب شده است-موردی دیگر از تایید شاخصه ی استراتژیک همکاری میان کشور ما و بزرگترین سازمان بین‌المللی. موضوع توسعه آتی آن در دیداری در عشق‌آباد هنگام دیدار دبیر کل سازمان ملل جناب آقای پان‌کی مون با رییس جمهور قربان‌قلی بردی محمدوف-ترکمنستان صفحه‌ی جدیدی در تاریخ بی طرفی گشوده است.۲۰ سال پیش از این اولین کشور در آسیا است که جایگاه بی‌طرفی آن توسط ۱۸۵ کشور جهان توسط قطعنامه‌ی ویژه‌ی سازمان ملل به تصویب رسیده بود. در مقایسه با کشور‌های اروپایی بی‌طرف شدن ترکمنستان در شرایط بین‌المللی توافق صورت گرفته بود و به رسمیت شناختن آن بر مبنای پایه‌ی دموکراسی صورت گرفته بود. این مساله اجازه می‌دهد به مساله‌ی بی‌طرفی ترکمنستان به عنوان پدیده‌ای کاملا جدید در امور بین‌الملل در تاریخ سازمان ملل بنگریم.
همانطور که رییس جمهور ترکمنستان آقای قربان قلی بردی محمدوف در کنفرانس بین المللی به عنوان “بی طرفی و دیپلماسی پریونتیو(پیشگیرانه ): پایه‌ی صلح و امنیت” گفته بود: بی‌طرفی ترکمنستان استاتوس‌کو و سیاستمان هست در شرایط تغییرات کلی در نقشه‌ی ژئوپولتیک جهان متولد شده و شاهد و شریک روند جهانی مدرن و همزمان در خود میراث تاریخی و ملی را گنجایش داده است. تاریخ بی‌طرفی، خود، از زمان تصویب قطعنامه‌ی ویژه‌ی سازمان ملل که مجموعه‌ی جهانی را به احترام و طرفداری از بی‌طرفی ترکمنستان دعوت کرده تا به اجرا در آوردن پیشنهادات مستقل در صحنه‌ی حقوقی سیاست بین الملل، این نشانه‌ی وفاداری ابتدایی ما به مسیر انتخاب شده‌ی بی‌طرفی که به تمام جهان اعلام شد (تایید شده از ازل، به شکل ثابت و محتوای ساختاری)
اوغول گزل رجبووا – دکترای فلسفه،کارشناس ارشد علمی آرشیو رییس جمهور ترکمنستان.
ترجمه شده از : روزنامه‌ی ترکمنستان بی طرف

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.