جدیدترین مطالب

آزادشهر

آزادشهر

grey - آزادشهر

آزادشهر تنها منطقه شهری شهرستان آزادشهر است و سابقاً ‹‹شاه پسند›› نام داشته است.

شهرستان آزادشهر

این شهرستان در فاصله ۷۷ کیلومتری شرق گرگان در محل تلاقی مسیرهای گرگان، گنبد کاووس و شاهرود و مشهد واقع گردیده و دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی بسیاری است. این شهرستان مساحتی در حدود ۷۴/۸۷۲ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۹۳۳۵۰ نفر دارد. از جاذبه های گردشگری ، فرهنگی و مذهبی این شهرستان می توان بقعه متبرکه امامزادگان آق امام که بر بلندای تپه‌ای زیبا و مشرف بر منطقه دیدنی آزادشهر واقع گردیده، پارک جنگلی شهرداری ، پارک شبنم نوده خاندوز ، بافت قدیم روستای فارسیان ، کاخ پهلوی ( خوش ییلاق )، پل غزنوی و زائرسرای امام هشتم را نام برد. بازار هفتگی آزادشهر شنبه بازار است. و صنایع‌دستی این شهر شامل ابریشم‌بافی، تهیه منسوجات ابریشمی، لباس‌های محلی می‌باشد.
این شهر که حدود سال قبل در موقعیت قریه ای با نام ‹‹قره تکن›› قرار داشت. آزادشهر هم اکنون بر سر راه اصلی تهران– مشهد از مسیر شمال قرار داشته و مساحت آن در حدود ۸۷۲ کیلومتر مربع می باشد. جمعیت این شهر طی دهه های اخیر از رشد قابل توجهی (بطور متوسط سالانه ۲/۴ درصد) برخوردار بوده است، بطوریکه جمعیت ۲۱۵۰۹ نفری آن در سال ۱۳۶۵ به ۴۶۲۰۷ نفر در سال ۱۳۸۲ رسیده است و بر اساس آخرین سرشماری در سال ۱۳۸۵، برابر با ۸۹٫۴۷۷ نفر بوده ‌است.
آزادشهر از غرب به شهرستان رامیان متصل می‌باشد و شهرستان رامیان به شاهرود متصل است و نزدیکترین راه برای رسیدن به استان سمنان می‌باشد. شهرستان آزادشهر شهری است که تمام مسافران امام رضا (ع) از این شهرستان عبور می‌کنند. آزادشهر از شمال به شهرستان گنبد کاووس و از سمت شرق به شهرستان مینودشت و از جنوب به شهرستان شاهرود و استان سمنان متصل است.
این شهرستان داراى دو بخش مرکزى و چشمه‌ساران است. بخش مرکزى دو دهستان نظام‌آباد و خرمارود شمالى و بخش چشمه‌ساران نیز دو دهستان چشمه‌ساران و خرمارود جنوبى را شامل مى شود. آزادشهر و نگین شهر دو شهر و روستاهاى فارسیان، نوده‌خاندوز و ازدارتپه از روستاهاى مهم این شهرستان هستند.
آزادشهر اقوام زیادی را در خود جای داده است بطوری که حتی می‌توان این شهر را شهر ۷۲ ملت نامید از ترک و ترکمن و کرد و بلوچ و زابلی و فارس و سبزواری و تقریبا می‌شود گفت تمام نقاط ایران در آزادشهر ساکنند.
این شهرستان با قرار گرفتن در محل تلاقی مسیرهای گرگان، گنبد کاوس و شاهرود دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی بسیاری است.
از مرکز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعه متبرکه امام زاده محمد بن زید ( آق امام )، پارک جنگلی و تپه شهرک بسیجیان را نام برد.

grey - آزادشهر

grey - آزادشهر

grey - آزادشهر

گردآورنده : یاشار نیازی / مارقوش ترکمن صحرا

مارقوش ترکمن صحرا
شرکت بازرگانی و گردشگری
www.margush.ir

گنبد کاووس – پاساژ شهرداری، واحد ۱۲
Tel: 0172 – 222 12 28
TelFax: 0172 – 229 14 49
Mobile: 0939 229 14 49

استفاده از مطالب سایت با قید منبع مانعی ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.